Prešov bude dejiskom jedinečného festivalu katalánskej kultúry na Slovensku

Festival katalánskej kultúry zavíta vôbec prvýkrát na Slovensko. Priamo v centre Prešova predvedie svoje tradície vyše 500 účinkujúcich z Katalánska.

Priniesť tento festival do Prešova je výnimočnou príležitosťou ukázať, že naše mesto vie byť pre turistov atraktívne a že ponúka mnoho príležitostí na rozvoj turizmu na východe Slovenska. Mesto Prešov v roku 2024 spoluorganizuje Aplec Internacional na základe úspešnej nominácie a podpísaného memoranda o spolupráci s Adifolk.

ORGANIZÁTOROM FESTIVALU JE ADIFOLK A MESTO PREŠOV

Prešov bude dejiskom jedinečného festivalu katalánskej kultúry na Slovensku

Adifolk je združenie, ktoré tvoria ľudia úzko spätí so svetom katalánskeho folklóru a populárnej kultúry. Jeho hlavným cieľom je propagovať a revitalizovať katalánsku populárnu kultúru na medzinárodnej úrovni.

Brezno spustilo mobilnú aplikáciu, ktorá umožní sledovať aktuálny stav a kvalitu životného prostredia

Adifolk patrí do CIOFF – Comitè Internacional d’Organitzadors de Festivals Folklòrics – uznaný v kategórii UNESCO STATUS B. Venuje sa aj propagácii a poradenstvu v témach týkajúcich sa katalánskej populárnej kultúry na medzinárodných festivaloch a na katalánskych propagačných podujatiach v zahraničí. Je organizátorom medzinárodného festivalu Aplec Internacional s podporou a spoluprácou s Generalitat de Catalunya pre Strednú Európu.

Prešov bude dejiskom jedinečného festivalu katalánskej kultúry na Slovensku

1. marca 2023 podpísalo Mesto Prešov memorandum o spolupráci s Adifolk, čím sa oficiálne stalo hostiteľom 36. ročníka festivalu Aplec Internacional.

Kompletnú organizáciu festivalu a koordináciu spolupráce zastrešuje Park kultúry a oddychu (PKO). Poslaním PKO je rozvíjať a podporovať kultúrne oblasti, dianie v meste naprieč širokým spektrom umeleckých žánrov a pre všetky vekové kategórie. Zámerom je prinášať kultúrne vyžitie a príležitosti do centra mesta aj na sídliská, zvyšovať kultúrnu gramotnosť obyvateľov mesta a vytvárať podporný ekosystém pre lokálnu kultúrno-kreatívnu komunitu. PKO má jasný cieľ – podporovať, propagovať a dynamizovať kultúrne dianie v Prešove.

Súčasťou programu festivalu je vystúpenie skupín:

  • predstavenie tancov SARDANA (tradičný katalánsky tanec) s originálnou živou hudbou,
  • paličkový tanec,
  • ľudské veže,
  • katalánsky orchester COBLA,
  • giganti,
  • diablíci,
  • hudba s tradičnými katalánskymi hudobnými nástrojmi a mnoho ďalších.

 

V spolupráci s Mestskou galériou Caraffka a Krajským múzeom v Prešove pripravujeme rôzne interaktívne podujatia pre deti a dospelých. Tí sa budú môcť zapojiť do kreatívneho programu, či pozrieť si výstavu obrazov umelcov z Katalánska.

FESTIVAL APLEC INTERNATIONAL MÁ 35-ROČNÚ TRADÍCIU

Prešov bude dejiskom jedinečného festivalu katalánskej kultúry na Slovensku

V roku 1988 s cieľom dostať katalánsku populárnu kultúru do povedomia celej Európy sa v Amsterdame zorganizovalo prvé podujatie. Prvotnou motiváciou medzinárodného festivalu bola túžba prispieť k projekcii katalánskeho folklóru v mestách, kde mal festival pre svoju kultúrnu, historickú či spoločenskú príbuznosť s Katalánskom veľký význam. Na každej oslave medzinárodného festivalu sa zíde široká škála účastníkov z rôznych oblastí populárnej kultúry, ako aj stovky priaznivcov, ktorí tiež tvoria katalánsku expedíciu. Na festivale sa predstaví mix účinkujúcich z rôznych skupín, ktorí premieňajú podujatia na pouličné show.

Prečítaj si aj

+ There are no comments

Add yours