28. novembra 2022

CHEMLOŇÁCI rozvášnili Bialystok, Rajgródu i Pjatnicu Poduchownu

Leto je obdobím kultúrnych podujatí. Druhá polovica júla (21. až 24.7.) priniesla pre Folklórny súbor (FS) Chemlon možnosť účasti na medzinárodnom viacžánrovom festivale „Podlaska oktava kultur“ v Bialystoku v Poľsku. Na podujatí účinkovalo 17 tanečných, hudobných a speváckych zoskupení z Litvy, Čiernej Hory, Ukrajiny, Estónska, Číny, Južnej Kórey, Slovenska a Poľka. Organizátor festivalu Podlaski institut kultury v Bialystoku uskutočnil podujatie pod záštitou Maršálka Podlaského vojvodstva.

FS Chemlon sa na festivale predstavil tancami Utopená krása, Pod nohy, hraj!, Dobra tota žona, Ta še spači každomu, Fogáše, Hostina a Fľaškový z regiónu Horného Zemplína v choreografickom stvárnení Vladimíra Marušina, tiež rusínskymi a zemplínskymi spevmi v podaní speváckych skupín Hačure, Bosoročky a speváčky Janky Magurovej.

Súbor sa prezentoval 40-minútovým programom na festivalovom vystúpení a samostatnými hodinovými koncertami v Rajgróde a Pjatnici Poduchownej. Programové čísla mali patričnú divácku odozvu, závery vystúpení sa vždy končili prídavkami.

Tanečnú zložku na podujatie pripravili Michal Gnip, Vladimír Marušin a Anička Marušinová, spevácke zložky Miroslav Kerekanič a hudobnú zložku viedla Vitalina Poldruháková. Celkovo vládla veľká spokojnosť, poďakovanie patrí aj „sprievodkyni“ Patrícii Komorowskej, ktorá sa o nás starala od rána až do neskorého večera. Plynule rozprávala po slovensky, náš jazyk sa naučila počas štúdii medicíny v Košiciach, kde dokonca tancovala vo FS Čarnica.

Cestu domov bola spríjemnila návšteva večernej Varšavy, ktorá historickou časťou mesta poskytla neopakovateľný zážitok. Poľské zážitky sa zaradia medzi jedinečné.